Budowanie energooszczędnych domów to coraz popularniejsze rozwiązanie. Zainteresowanie takimi projektami wynika przede wszystkim z bardzo wysokich kosztów ogrzewania domu. Dlatego można się spodziewać, że domy energooszczędne będą coraz częściej wybierane przez inwestorów. Warto poznać najważniejsze cechy tego typu projektów, które przekładają się na ich bardzo dużą popularność.
Budynki uznawane za energooszczędne wyróżniają się przede wszystkim stosunkowo prostą formą. Jest to związane z faktem, że prosta bryła pozbawiona różnych elementów architektonicznych, zmniejsza straty ciepła, ponieważ minimalizuje powierzchnię zewnętrznych ścian. Jednocześnie domy jednorodzinne, które można określić jako energooszczędne, nie mają wielu przeszkleń lub wszystkie balkony i tarasy są zabudowane. Warto pamiętać, że okna tracą znacznie więcej ciepła niż ściany. Dlatego przy wyborze projektu domu trzeba zwracać szczególną uwagę na ten aspekt. Inne elementy, które mają bardzo duże znaczenie i powinny zostać uwzględnione w projekcie domu to tak zwane wiatrołapy. Duże znaczenie ma także wybór odpowiedniej wentylacji. Największą oszczędnością cieszą się systemy z odzyskiem ciepła, która pozwalają na konkretne oszczędności. Domy energooszczędne muszą mieć także wyjątkowo dobrą izolację. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków na etapie budowy takiego domu, jest to jednak bez wątpienia rozwiązanie, które przyniesie konkretne zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dzięki wyżej wymienionym rozwiązaniom dom energooszczędny stanowi bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które będzie przynosiło konkretne oszczędności przez bardzo wiele lat użytkowania, co będzie bardzo korzystne w związku z wysokimi cenami paliw opałowych.
Jak widać budowa domu jednorodzinnego, który będzie posiadał wszystkie cechy domu energooszczędnego to bardzo korzystne rozwiązanie, nawet jeśli wiąże się z koniecznością większych wydatków. Warto więc poszukać tego typu projektów.