Domy energooszczędne zapewne są bardziej ekologiczne niż ten budowane tradycyjnym sposobem. Poprzez szczelność domów energooszczędnych zużywana jest mniejsza ilość paliwa do ich ogrzania, dzięki temu zmniejsza się ilość substancji szkodliwych. Energooszczędne budynki w okresie zimowym powinny zużywać mniej energii na ogrzewanie pomieszczeń, a w okresie letnim na ich chłodzenie.

W domach energooszczędnych używa się izolacji termicznej wykorzystując przy tym specjalny i profesjonalny ciepły montaż drzwi i okien. Przeszklone ściany od południowej strony dostarczają ogromną ilość ciepła oraz światła. W spadzistym dachu takich budynków montowane są okna dachowe, które dostarczają dodatkowe ciepło i światło słoneczne. W lecie zamocowane rolety lub zakładane żaluzje mają za zadanie ograniczać nagrzewanie się wnętrza domu.

Ekologiczne budynki energooszczędne korzystają z nietypowej energii, np. poprzez nagrzewanie wody dzięki bateriom słonecznym lub stosowane jest w nich wydajne paliwo odnawialne- pelet- w postaci granulatu z trocin drzewnych.

Materiały z jakich powstają domy energooszczędne zwykle są tworzone ze źródeł odnawialnych lub z odzysku. Drewno mające ekologiczny certyfikat ma potwierdzać, że zostało zdobyte zgodnie z zasadami ochrony przyrody natomiast materiały wykończeniowe, tj. farby, lakiery, kleje- nie mogą być szkodliwe.

Budynki ekologiczne pomagają zaoszczędzić. Mniejsze zużycie wody jest możliwe dzięki zastosowaniu wodooszczędnych urządzeń- pralek czy zmywarek. Oszczędności można zaznać również dzięki montażowi perlatorów na kranach, dwuzakresowych spłuczek, baterii bezdotykowych itp. Nazbierana deszczówka może służyć do podlewania ogrodu. Zamontowanie urządzenia, dzięki któremu do spłukiwania toalety zużywać będzie można szarej wody, czyli tej używanej wcześniej np. do kąpieli czy płukania prania, również będzie pomocne w procesie oszczędzania. Własna oczyszczalnia ścieków jest korzystnym rozwiązaniem.